- Individualni PEAT i Aspektika radovi u Podgorici od 13. do 21. decembra
- Kvantna spektralna dijagnostika u Podgorici od 8. do 12. decembra
- Trening vida u Podgorici 26. i 27. novembra
- Bio-eterična dijagnostika i terapija od 5. do 10. novembra u Podgorici
- Čudesna moć bio-eterične metode i terapije
- Šta je Bowen tehnika i kod kojih stanja može pomoći
NOVI članci
NVO Dom nade u Podgorici
Kategorija: Spirit & living
Projekat nosi naziv "Imam pravo da imam mamu", i mi se trudimo da svako dijete raste uz majku ukoliko već, zbog spleta okolnosti, ne može i uz oca i majku, kaže Angelina Radević, koordinatorka NVO Dom nade
Nevladina organizacija "Dom nade", koja djeluje na području Podgorice i Crne Gore, osnovana je sa ciljem pružanja prvih informacija, pomoći, utočišta neudatim majkama sa djecom koje su odbačene od strane porodice i(li) partnera.
Osim privremenog utočišta, ova organizacija nudi različite vrste pomoći - pravnu i psiho-socijalnu pomoć, podršku, efikasnije ostvarivanje prava u domenu zdravstva, socijalne zaštite, obrazovanja, zaposlenja, sudstva putem posredovanja između institucija sistema.
Osnovni cilj NVO "Dom nade" je promocija i zaštita prava žena i prava djece sa naglaskom na samohrane i neudate maloljetne majke. Telefonske linije u ovoj organizaciji otvorene su svakog dana za besplatnu pravnu, psihološku, obrazovnu, medicinsku i egzisticijalnu pomoć.
O radu ove organizacije, govori nam koordinatorka NVO Dom nade, Angelina Radević.
Na čemu je baziran rad vaše organizacije?
NVO "Dom nade" je prihvatilište za maloljetne majke i djecu. U našem prihvatilištu je do sada boravilo 51 žena sa djecom. Projekat nosi naziv "Imam pravo da imam mamu", i mi se trudimo da svako dijete raste uz majku, ukoliko već, zbog spleta okolnosti, ne može i uz oca i majku.
Glavni cilj čitavog projekta je da žena zadrži dijete i da se, po mogućnosti, vrati u primarnu porodicu, ako za to postoji volja i uslovi, kao i da nastavi školovanje i život.
U našoj sredini nije "prihvatljivo" roditi dijete, a ne biti u zakonitom braku, te su te mlade žene osuđene na odbacivanje, osudu, stigmu i odsustvo bilo kakve pomoći. Samohrane mlade majke su diskriminisane i od strane sredine gdje žive i od njihove porodice.
Koliko vremena mlade majke sa djecom borave u vašem prihvatilištu?
Dužina boravka u našem prihvatilištu zavisi od niza faktora i ne postoji pravilo koliko će boraviti. Jedino pravilo koje poštujemo je to da žena i dijete mogu otići samo i isključivo u sigurno okruženje (primarnu porodicu ili negdje drugo-kod rodbine, prijatelja i sl.), ali uvijek tamo gdje ona želi.
Koliko je teško ispratiti sve potrebe i obaveze?
Obzirom na to da je naš projekat vrlo zahtjevan u svakom pogledu, neophodna nam je pomoć. Osim toga, mora postojati i saradnja sa svim institucijama – bolnicama, domovima zdravlja, policijom, centrom za socijalni rad, farmaceutskim kućama, kao i ambasadama stranih zemalja – zbog stranih državljanki koje su boravile u prihvatilištu.
Osim toga, veoma nam je značajna pomoć volontera kojih je do sada bilo ukupno 72. Volonteri u prihvatilištu su raznih profila – ljekari, pravnici, studenti, domaćice, penzioneri, jer je za ovu našu misiju potreban zaista veliki broj ljudi koji mogu biti na raspolaganju stalno. Sve ove osobe rade i pružaju pomoć isključivo volonterski.
Moram istaći izuzetno dobru saradnju sa svim ljudima kojima smo se obratili za pomoć, jer nemamo stalni izvor finansiranja, već je isključivo baziran na donacijama građana i organizacija.
Jedan od najvećih problema je bilo plaćanje zakupa za smještaj žena i djece. Međutim, taj problem smo riješili na odličan način. Naime, naša dugogodišnja volonterka, kojoj dugujemo bezgraničnu zahvalnost, ustupila je našoj organizaciji na trajno korišćenje stan za smještaj samohranih majki i djece. Njen velikodušni potez je bio rješenje jednog od naših najvećih problema. U tom stanu može da boravi šest žena i šestoro djece.
Volonteri Doma nade su ponosni na svaki trenutak koji su uložili za rješavanje problema samohranih maloljetnih majki sa djecom. Pritom, moram istaći činjenicu da je jako teško i zahtjevno biti volonter Doma nade, jer je odgovornost ogromna. Posebno mogu istaći značaj muškaraca volontera, pritom misleći na naše "spoljne volontere" – vlasnike privatnih preduzeća, taksi udruženja, apoteka i sl. bez čije pomoći ovaj projekat ne bi bio ovako uspješan kako jeste.
Što organizujete i promovišete?
Organizujemo javne tribine sa temama usmjerenim na pitanja samohranih i neudatih majki, kao i uopšte edukaciju i treninge koji se temelje na nenasilnoj komunikaciji, osvještavanju i osnaživanju žena u društvu, ohrabrivanju žena da zadrže svoje dijete, za ukidanje svih oblika diskriminacije i nasilja nad ženama i djecom, promovisanju ženskih, ljudskih i dječijih prava u društvu.
Što vas čini ponosnom u vezi rada vaše organizacije?
Uspješnost projekta se ogleda upravo u tome što su sve žene nastavile da žive normalnim životom. Trenutno u našem prihvatilištu borave četiri žene sa djecom starosti od tri dana do tri mjeseca.
Od osnivanja Doma nade, boravilo je 51 žena sa bebama i sve su one na razne načine uspješno integrisane u društvu, vratile su se u primarne porodice ili je obezbijeđen neki drugi vid smještaja koji je bio najbolji za njih.
Poruka naše organizacije:
Ako smo spasili samo jedno dijete da ne bude odvojeno od majke, onda smo zaista spasili cijeli svijet.
www.domnade.org.me
tel. 020/ 646-090
mob. 069/ 077-023
e-mail: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
Ko je online
Ko je na mreži: 57 gostiju i nema prijavljenih članova