- Individualni PEAT i Aspektika radovi u Podgorici od 13. do 21. decembra
- Kvantna spektralna dijagnostika u Podgorici od 8. do 12. decembra
- Trening vida u Podgorici 26. i 27. novembra
- Bio-eterična dijagnostika i terapija od 5. do 10. novembra u Podgorici
- Čudesna moć bio-eterične metode i terapije
- Šta je Bowen tehnika i kod kojih stanja može pomoći
NOVI članci
Spondiloza - simptomi, uzroci, liječenje
Kategorija: Zdravlje
Spondiloza ili osteoartritis kičme
Spondiloza ili osteoartritis kičme je stanje kod kojeg se hrskavica koja oblaže pršljenove degenerativno izmijeni, ili narodski rečeno "istroši". Ovo stanje se najčešće javlja na pršljenovima u vratnom i donjem dijelu kičme.
Ponekad spondiloza prouzrokuje osteofite (šiljke) na tijelima pršljenova koji mogu da pritiskaju nerve koji izlaze iz kičmenog kanala, pa u tom slučaju dolazi do slabosti u rukama ili nogama. Takođe, spondiloza može da prouzrokuje stanja poput diskus hernije.
Kako nastaje spondiloza
Najčešće, spondiloza nastaje kao rezultat procesa starenja. Međutim, spondiloza može da nastane i kod mlađih ljudi, pogotovo u današnjoj eri kompjutera i kancelarijskog posla. U tom slučaju, glavni uzrok nastanka spondiloze jeste manjak adekvatnog pokreta u kičmi kao i repetitivni stres na diskovima i pršljenovima prilikom dugog sjedjenja u jednoj poziciji.
U kiropraktici smatramo da subluksacija pršljenova igra jednu od najvećih uloga u razvijanju spondiloze. To je stanje gdje dolazi do fiksacije pršljena u određenu poziciju što prouzrokuje smanjenje obima pokreta u tom segmentu koji trpi veći stres, te dolazi do degenerativnih promjena.
Drugi uzroci razvijanja spondiloze kod mlađih ljudi mogu biti:
- Povrede ili neka vrsta traume (udesi, padovi i sl.)
- Genetski defekt hrskavice
- Diskus hernija
- Neko drugo stanje ili oboljenje koje zahvata hrskavicu.
Do 45. godine spondiloza se češće javlja kod muškaraca, preko 45. godine češće se srijeće kod žena. Gojazniji ljudi, pušači, osobe koje konzumiraju alkohol u većim količinama ili osobe koje se bave aktivnošću koja stvara repetitivni stres na kičmi su više podložni razvijanju spondiloze.
Simptomi
Osjecaj ukočenosti i bol u vratu ili donjem dijelu leđa su 2 najčešća simptoma na koje se pacijenti žale. U većini slučajeva, osjećaj ukočenosti je izraženiji ujutro i smanjuje se sa aktivnošću, dok bol prolazi ili se smanjuje kada pacijent leži.
Trnjenje i nemoć u rukama ili nogama je prisutno u određenim slučajevima kada osteofiti pritiskaju nervne strukture.
Dijagnoza
Poslije uzimanja detaljne istorije od pacijenta, pristupa se fizikalnom pregledu pomoću kojeg se ustanovljava kvalitet obima pokreta u kičmi i utvrđuje se koja struktura izaziva bol (kost, disk, ligament, mišić ili nerv).
Za uspostavljanje dijagnoze spondiloze, najadekvatniji dodatni nalaz je rentgenski snimak.
Osim rentgenskog snimka, CT, magnetna rezonanca ili analize krvi mogu biti od koristi ukoliko se sumnja da neko drugo oboljenje izaziva degenerativne promjene.
Liječenje
Kiropraktika ima veliki značaj kod tretiranja spondiloze, pogotovo igra kljucnu ulogu u prevenciji. Redovnim kiropraktičkim namjestanjem vraćamo i odrzavamo normalan pokret između pršljenova i samim tim ne dozvoljavamo razvijanje i nagomilavanje degenerativnog materijala. Kiropraktičko namještanje takođe oslobađa nerve i dozvoljava slobodan protok impulsa do organa i tkiva.
Osim kiropraktičkog namještanja, vježbe istezanja i jačanja mišića su od krucijalnog značaja. Njima uvodimo pokret u kičmi i poboljšavamo cirkulaciju koja je važna za ishranu tkiva.
Spondiloza spada u grupu takozvanog hladnog artritisa i samim tim aplikacija toplote ima pozitivno dejstvo (da ne bude pomiješan sa određenim reumatskim stanjima koji su inflamatornog karaktera pa je toplota kontraindikovana). Elektromagnet dubinski povećava oksigenaciju u tkivu pa je kao takav preporučljiv u tretiranju osteoartritisa.
Konvencionalna medicina ima izuzetno slab odgovor za liječenje osteoartritisa. Obično je to simptomatska terapija za smanjenje bola, u vidu ljekova ili injekcija, koja u većini slučajeva prouzrokuje više neželjenih efekata nego što koristi.
Piše: dr Savo Radunović
Godine 2004. odlazi u Phoenix, Arizona u SAD-u, gdje nastavlja studije na Grand Canyon University. Tu je studirao 2 smjera istovremeno, i to: Biologija - Anatomija i Fiziologija covjeka, i pre-med, sve do 2006. godine kada stiče uslov za upis postdiplomskih studija.
2006. godine upisuje postiplomske studije na Cleveland Chiropractic College u Los Anđelesu, jednom od najprestižnijih univerziteta za kiropraktiku na svijetu, gdje dobija zvanje doktora kiropraktike.
Odmah po sticanju diplome doktora, u decembru 2010, se vraća u rodnu Podgoricu gdje kao prvi i jedini doktor kiropraktike započinje privatnu praksu.
Dr Radunović - centar za kiropraktiku i fizioterapiju se nalazi u Jerevanskoj 44 na Zabjelu u Podgorici.
Za sve informacije možete se obratiti na kontakt telefon: +382-67-577-972
Ko je online
Ko je na mreži: 31 gostiju i nema prijavljenih članova