MONNA - magazin za zdrav i uspješan život

Individualni PEAT i Aspektika radovi u Podgorici od 13. do 21. decembra: Koliko stres i negativne emocije štete zdravlju   "Imam glavobolje od stresa", "Sve me boli od nervoze"... Koliko puta se desilo da izgovorite rečenice poput ovih? Živimo u veoma stresnom vremenu koje zahtijeva vještine Kvantna spektralna dijagnostika u Podgorici od 8. do 12. decembra: Šta je kvantna/spektralna analiza?   Svaka ćelija ima svoj spektar sa određenim karakteristikama. Pre svake hemijske promene u ćeliji nastupa fizička promena. To izaziva treperenje ćelijske membrane, a to opet emituje spektar koji može da Trening vida u Podgorici 26. i 27. novembra : Jasan vid bez naočara  Gorica Mijovic i Marijan Brvar su instruktori treninga vida odnosno metode oporavka vida vežbama za oči. Unazad 9 godina bave se edukacijom o tome kako da osobe koje Bio-eterična dijagnostika i terapija od 5. do 10. novembra u Podgorici: "Bioeterična metoda je dijagnostika i terapija poremećenog energetskog tela.", objašnjava Lejla Ljubenković iz Novog Sada, farmaceut, hormone healing terapeut, klinički aromaterapeut i radiestezista sa više od 20 godina iskustva u radu, Čudesna moć bio-eterične metode i terapije: "Bioeterična metoda je dijagnostika i terapija poremećenog energetskog tela.", objašnjava Lejla Ljubenković iz Novog Sada, farmaceut, hormone healing terapeut, klinički aromaterapeut i radiestezista sa više od 20 godina iskustva u Šta je Bowen tehnika i kod kojih stanja može pomoći : "Ono što je posebno potrebno istaći jeste činjenica da Bowen tehnika nema kontraindikacije zato što je u pitanju samoiscjeljenje tj. samo tijelo jeste ljekar koji potpomognut znanjem i radom Bowen Festival - Zdravlje i njega zene 22. i 23. juna u TC Delta City:   Festival pod nazivom "Zdravlje i njega zene", odrzace se u Podgorici, 22. i 23. juna 2022. godine u trznom centru Delta City, od 16h do 22h.   Festival organizuje Udruzenje za holisticku Možete li odabrati pol svoje bebe? Sada je to moguće!: Možete li odabrati pol svoje bebe? Sada je to moguće!   Ako trudnicu pitate da li preferira pol svog nerođenog djeteta, većina će vam reći da im je jedina želja da rode Kurs depilacije, maderoterapije i manikir - pedikir u Podgorici: Obuke u Podgorici za:   - maderoterapiju, klasičnu i brazilsku  - depilacije (sve zone) - 180e - manikir i pedikir (ruski, estetski sa trajnim lakom, nadogradnja, tipse, izlivanje, medicinski)   067 535 705 ili na Viber Tretmani i edukacije Strechink - kozmetičke kamuflaže u Podgorici: Kozmetička kamuflaža je Brazilska metoda kojom kamufliramo trajno sve nedostatke kože.Stretchink metoda - pigment se ubrizgava u kožu mašinicom i ne bledi vremenom. Boja se posebno meša za svakog klijenta

Diskus hernija - simptomi, uzroci, liječenje

Kičma se sastoji od 24 pokretna pršljena i na kraju 8-9 sraslih pršljenova koji se nazivaju sacrum i coccyx. Kroz kičmu prolazi kičmena moždina koja zajedno sa mozgom čini dio centralnog nervnog sistema, a koji kontroliše rad svih naših organa. Iz kičmene moždine, izmedju pršljenova i pored diskova izlazi 31 par nerava koji prenose impulse iz kičmene moždine do raznih organa.

U ljudskoj kičmi ima 23 spinalna diska od kojih se 6 nalazi u vratnom dijelu, 12 u grudnom dijelu kičme, a 5 u lumbalnom. S obzirom da je kičma stub koji drži naše tijelo, na diskove se može gledati kao na amortizere koji se nalaze izmedju pršljenova, i imaju zadatak da održavaju rastojanje izmedju pršljenova, daju fleksibilnost kičmi i upijaju silu da ne bi došlo do oštećenja pršljenova.

 

 

Spinalni disk se sastoji iz 2 dijela: fibroznog prstena koji se naziva anulus fibrosus, čija je struktura čvršćeg materijala, i nukleus pulposus, želatinski dio koji je strukturalno većinom sastavljen od vode. Ove dvije strukture zajedno čine zatvoreni hidraulični sistem, koji može da trpi veliku silu.

Centralni dio diska (nukleus pulposus) je pod visokim pritiskom, pogotovo kada sjedimo ili smo savijeni naprijed. Prstenasti dio (anulus fibrosus) ima ulogu da drži taj centralni dio na mjesto kada smo u bilo kojoj poziciji.

Kada dodje do izmještanja cetralnog dijela diska, dolazi i do ispupčavanja spoljnog prstenastog dijela, a takvo stanje se naziva "diskus hernija". Do ovakvog stanja najčešće dolazi zbog prevelikog ili neravnomjernog pritiska u centru diska i popuštanja ili pucanja prstenastog dijela diska. S obzirom da se blizu diskova nalaze nervni korijeni, odakle izlaze nervi koji prenose impulse do organa, diskus hernije u većini slučajeva pritiskaju nervni korijen izazivajuci upalu nerva, smanjenu provodljivost impulsa, pa samim tim i slabiji rad organa koji taj nerv inerviše. Dovoljan je samo pritisak malog novčića na nerv, da isti izgubi 60 posto svoje funkcije. Diskus se najčešće razvijaju u vratnom i lumbalnom dijelu kičme.

 

Postoje 4 faze diskus hernije:

1. Protruzija – u ovoj fazi anulus fibrosus je blago istegnut i dolazi do manjeg ispuspčenja. Čak i kada se skine pritisak sa diska, ispupčenje se ne povlači.
2. Prolaps – dolazi do pucanja većine vlakana anulus fibrosusa, tako da se unutrašnji materijal jedva drži. Ispupčenje je mnogo veće nego kod protruzije.
3. Ekstruzija – kod ove faze unutrašnji dio (nucleus pulposus) je potpuno probio vlakna prstenastog dijela (anulus fibrosusa) i sada je materijal izašao van diska ali se još uvijek drži za disk.
4. Sekvestracija – najteža faza u kojoj dolazi do nepovratnog odvajanja materijala od diska.

 

Uzroci diskus hernija su mnogi. Neki od njih bi bili:

- Traume u vidu padova, udara, udesa i sl.
- Naglo i nepravilno podizanje predmeta
- Prolongirane subluksacije (izmještanje pršljenova iz svoje normalne pozicije)
- Degenerativne promjene na pršljenovima i diskovima
- Iskrivljenja kičme
- Genetski

 

Simptomi diskus hernija u lumbalnom dijelu kičme:

- Bol u donjem dijelu ledja
- Bol u glutealnom regionu
- Bol ili trnjenje koje se spusta niz nogu
- Bol ili trnjenje u listu noge
- Bol u ili oko koljena
- Iskrivljeno držanje tijela
- Trnjenje ili žarenje u stopalima
- Problemi sa kontrolom mokrenja
- Problemi sa kontrolom stopala
- Bolni pokreti trupa (savijanje, istezanje, naginjanje, rotiranje)
- Seksualna disfunkcija
- Osjećaj hladnoće ili žarenja u nogama

 

 

Simptomi diskus hernija u vratnom dijelu kičme:

- Trnjenje ruku i prstiju na rukama
- Bolovi u rukama
- Bol u jednom ili oba ramena
- Slabost mišića ruku
- Ograničeni i bolni pokreti u vratu
- Ukočenost vrata
- Glavobolje
- Vrtoglavice i mučnina
- Zujanje u ušima
- Bol izmedju lopatica
- Problemi sa vidom
- Problemi sa cijelim tijelom ukoliko dodje do kontakta sa kičmenom moždinom

 

Pri vršenju dijagnoze kod doktora kiropraktike, prvo se pristupa fizkalnom pregledu, koji se sastoji od niza procedura, pocevši od razgovora sa pacijentom pa sve do ortopedskih i neuroloških testova. Doktor pregledom ustanovi da li se radi o diskus herniji, a magnetna rezonanca potvrdi o kolikoj herniji je riječ, gdje je njena orjentacija, da li je i koliko disk morfološki izmijenjen (koliko je očuvana struktura diska, da li je došlo do isušenja, pucanja anulusa i sl.), i da li postoji dodatnih propratnih stanja kao što su degenerativne promjene, spondiloza i sl.

Kada se pristupa liječenju, veoma je važno znati da ne postoje dvije iste diskus hernije, pa tako ni liječenje nije uvijek isto za svakoga. U našem centru, u zavisnosti od pacijenta i diskus hernije koja se tretira, najčešće koristimo kombinaciju kiropraktike, fizioterapije i rehabilitacije.

 

Glavni akcenat je dat na takozvanoj dekompresivnoj terapiji. Ona se radi pomoću specijalnih kompjuterizovanih stolova, koji imaju za cilj da blago istežu i vraćaju nazad kičmu, stvarajući negativni pritisak u samom centru diska, čime se postiže vakum efekat i vraćanje ispupčenog materijala nazad.

 

 

Kiropraktičkim namještanjem centriramo pršljenove da bi se dobilo ravnomjerno rasporedjivanje tereta na disku, te sa tim postižemo optimalne uslove za vraćanje ispupčenog materijala u normalnu poziciju. Što se tiče metoda fizioterapije i rehabilitacije, one se primjenjuju u zavisnosti od stanja pacijenta i faze liječenja u kojoj se nalazi. Obično fizioterapijom opuštamo mišiće i smanjujemo bol, dok rehabilitacijom vraćamo normalnu snagu mišića i dobijamo optimalan pokret u kičmi.

 

Piše: dr Savo Radunović

 

Dr Savo Radunović je rodjen u Podgorici 1982. godine gdje je završio srednju medicinsku školu, opšti smjer, 2001. godine. Do 2004. je studirao Visoku zdravstvenu školu strukovnih studija u Beogradu, smjer - diplomirani fizioterapeut.

Godine 2004. odlazi u Phoenix, Arizona u SAD-u, gdje nastavlja studije na Grand Canyon University. Tu je studirao 2 smjera istovremeno, i to: Biologija - Anatomija i Fiziologija covjeka, i pre-med, sve do 2006. godine kada stiče uslov za upis postdiplomskih studija.

2006. godine upisuje postiplomske studije na Cleveland Chiropractic College u Los Anđelesu, jednom od najprestižnijih univerziteta za kiropraktiku na svijetu, gdje dobija zvanje doktora kiropraktike.

Odmah po sticanju diplome doktora, u decembru 2010, se vraća u rodnu Podgoricu gdje kao prvi i jedini doktor kiropraktike započinje privatnu praksu.

Dr Radunović - centar za kiropraktiku i fizioterapiju se nalazi u Jerevanskoj 44 na Zabjelu u Podgorici.

Za sve informacije možete se obratiti na kontakt telefon: +382-67-577-972

 

 
Share

 

Prijavite se za novosti!

* indicates required

Kolumna


Ko je online

Ko je na mreži: 15 gostiju i nema prijavljenih članova

Povezane teme

Copyright MONNA magazin Podgorica Izjava o odgovornosti: Redakcija Monna magazina ne odgovara za sadržaj oglasa i plaćenih reklama

Login or Register

LOG IN